Box: Paul Andrei Arădoaie va lupta pentru aur la Europenele de juniori de la Zagreb

box Sportivul român Paul Andrei Arădoaie se va bate pentru medalia de aur cu norvegianul Tregren Vegar, sâmbătă, în limitele categoriei 81 kg, la Campionatele Europene de box pentru juniori de la Zagreb, după ce l-a învins, vineri, în semifinale pe rusul Islam Tekeev, la puncte (decizie split, 2-1).

Vegar a trecut în cealaltă semifinală de albanezul Jurgen Ulededaj, tot la puncte (decizie unanimă, 3-0).

Alți doi români au rămas cu medaliile de bronz, după ce au pierdut meciurile din semifinale.

Robert Jitaru a fost întrecut de belarusul Dimitri Asanov (cat. 56 kg), la puncte (decizie unanimă, 0-3), în timp ce Mustafa Arsen, medaliat cu argint la Mondialele de tineret din aprilie, de la Sofia, a pierdut în fața rusului Maxim Krivțov (cat. 60 kg), la mare luptă (decizie split, 1-2).

Gala finală va avea loc sâmbătă, de la ora 15,00 (ora României). România a aliniat la startul competiției opt pugiliști: Cosmin Negraru (cat. 49 kg), Ion Pleș (52 kg), Robert Eusebiu Jitaru (56 kg), Mustafa Arsen (60 kg), Sorin Dobondi (64 kg), Iulian Ivanov (75 kg), Paul Andrei Arădoaie (81 kg), Marian Ion (91 kg).