Tenis: Șarapova, învinsă de Wozniacki la Turneul Campioanelor

masha Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova, numărul doi mondial, a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki cu 7-6 (4), 6-7 (5), 6-2, marți, într-un meci din Grupa Albă a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Wozniacki, cap de serie nr. 8 la Singapore, a învins-o neașteptat pe Șarapova, la capătul unui meci care a durat trei ore și 13 minute și în care daneza a condus în setul secund cu 5-3, dar nu a reușit să încheie meciul, având nevoie de un set suplimentar.

Șarapova, care a comis nu mai puțin de 15 duble greșeli în acest meci, continuă să o conducă pe Wozniacki cu 5-4 la meciurile directe, dar aceasta este a doua victorie consecutivă a danezei, care s-a impus și în optimi la US Open, cu 6-4, 2-6, 6-2.

În al doilea meci din Grupa Albă, Petra Kvitova (Cehia/N. 3) o va înfrunta pe Agnieszka Radwanska (Polonia/N. 6).